Ruská zima

Nenapsal jsem článek už poměrně dlouho, ale když tak o tom přemýšlím…tak to by k úvodu stačilo a teď k věci. Proč píšu teď? Jednoduchá odpověď: protože mě teď něco sɘre a chci, aby to sɍalo taky Vás.

Díky nástupu na novou fakultu trávím hodně času v centru samé Praga mater urbium, všímám si víc věcí (samý suvenýry) a lidí (samý turisti) kolem sebe. Téma cestovního ruchu v centru naší metropole by vydalo na několik pesimistických knížek, co mi ale nejvíc leží v žaludku jsou Rusáci a jejich suvenýry. V poslední době se mimo vkusných matrjošek (jednoznačně typického symbolu českých zemí) rozmohly tradiční ruské pokrývky hlavy, beranice. Bohužel to nejsou jenom obyčejné beranice, mají na čele vytištěný znak sovětského svazu – zkřížený srp a kladivo v rudé hvězdě. Ano, stačilo 25 let od konce 40 leté totality, aby si turisté z celého světa od nás odváželi matrjošky a sovětské beranice.

Nedávno jsem byl svědkem, jak si turista s rudou hvězdou na čele fotí kompaktem památník Jana Palacha. Z toho mi bylo obzvlášť na zvracení. Pak potkám s podobnou beranicí česky mluvícího mladého Vietnamce - symbol svobodného tržního hospodářství v naší zemi, jehož rodiče se tu mohli podnikatelsky prosadit jenom díky vyjmutí se z područí Moskvy. Proč v Terezíně neprodávají Němci čepice s hákovým křížem a proč v nich po Praze nejezdí rabíni? Jak je možné, že se v naší společnosti něco takového toleruje a přehlíží? Moje odpověď je jednoduchá, jsme východoevropskej národ ignorantů a vždycky budem.

до свидания.

Líbí se Vám tento příspěvek?

Udělejte autorovi radost a přispějte komentářem nebo o něm dejte vědět i ostatním.