Zbytečně přikrášlená osmnáctka

Dneska se mrkneme na jednu pěkně ošklivou chybu, která je supermarkety a večerkami vštěpována do hlav (nejen) všech teenagerů.

Nejspíš každý z vás někdy narazil na takovouhle ceduli nad pokladnami. Většina lidí se nad ní asi nepozastaví, pak ale existují taky tací, kterým ten spojovník mezi číslovkou 18 a koncovkou ti drásá nervy. A já patřím mezi ně. Nevíte proč? Pak asi čtěte dál.

Zdroj: jmenovky.cz

Dáme šanci koncovce -ti

Pojďme podobně jako v minulém příspěvku předpokládat, že text, který stojí na výše uvedené ceduli, je napsán správně. Ta cedule se mimochodem prodává za 150 Kč v jednom e-shopu, za což by se měl jeho provozovatel stydět.

Pokud bychom číslovku vyjádřili slovně, půjde o výraz osmnácti – číslice tedy v nápisu zastupují osmnáct, pak následuje spojovník a vyjádření přípony ti vzniklé důsledkem skloňování. Když tento proces můžeme udělat s osmnáctkou, nic nám nebrání v jeho aplikaci na jiná čísla, třeba dvě. Jak se vám zamlouvá věta Táhla se z nákupu s 2-ma taškami? Nebo Ve třídě jsem s dalšími 23-mi spolužáky. Nic moc, co? Princip ale zůstal stejný. Dvěma jsme rozložili na dvě (2) a příponu mi.

Ponižování čtenáře

Nabízí se otázka, co autory textů podobných těm na ceduli vede k tomu, že použijí paskvil se spojovníkem. Odpověď neznám, přinejmenším to ale působí tak, že pochybují o tom, zda bude čtenář schopen správně číslovku vyskloňovat, a tak mu pomohou tím, že tam šupnou ještě koncovku, ať netápe. Naneštěstí tato snaha nezůstává jen u osmnácti. Podobné zrůdnosti vznikají i za účelem zkrácení výrazů pro narozeniny, setkáme se pak s tvary jako 18iny, 20inám nebo dokonce 18náctiny. Všechno špatně.

Takže jak?

Ať skloňujeme číslovku, jak chceme, nikdy ji nedoplňujeme o příponu. Čeština zřejmě počítala s tím, že je čtenář natolik inteligentní, aby se o její správné vyskloňování postaral sám. Když už někdy narazíme na sporný případ, můžeme ji prostě zapsat slovy a je po problému. Výše zmíněná označení narozenin dokonce ani číslem zapsat nelze.

Zcela stejné pravidlo platí i pro řadové číslovky. Neexistuje tedy možnost, kdy by bylo správné napsat 5-tý nebo 10-tá, jako to známe například z angličtiny nebo francouzštiny. Za tímto účelem čeština používá výhradně tečku a nic víc.

Dá se vůbec někdy spojovník použít?

Pro uvedené případy existuje výjimka, jež se týká především matematických textů, a tou je vytváření řadové číslovky z neznámého čísla. Toto číslo obvykle mění svoji hodnotu (říkáme mu proměnná) a velmi často jej označujeme písmenem n. Pokud z něj pak potřebujeme vytvořit řadovou číslovku, skutečně použijeme spojovník a příponu  apod. Například Přičteme n-tý prvek množiny k prvnímu.

Neobtěžujte spojovník

Spojovník se vlastně používá málokdy, a tak je dost nefér, že ho lidé zneužívají pro účely, k nimž vůbec nebyl stvořen. Proto prosím přejte svým známým vše nejlepší výhradně jen k padesátinám, určitě ne k 50-tinám. Budou vás mít radši :)

Příště se podíváme na zoubek rozbitým cedulkám s názvy ulic.

Líbí se Vám tento příspěvek?

Udělejte autorovi radost a přispějte komentářem nebo o něm dejte vědět i ostatním.