Je proto na místě s neskonalou pokorou smeknout před Pavlem Bémem, otcem celé myšlenky. Neoblomně za ní stál i v těch nejčernějších dobách, kdy mnozí bláznivě nevěřili křišťálové čistotě všech smluvních vztahů. Nyní se těmto hlasům můžeme konečně z hluboka zasmát a vzpomínat na krátkozrakost všech, kteří Pavlu Bémovi nevěřili sen, jenž se stal skutečností. „Byl jsem jediný, který neztratil naději. Příběh Opencard se stane dalším z příběhů, kdy naděje neumřela a dovedla projekt daleko dál, než jsem sám snil,“ dodává hrdým hlasem Pavel Bém.
Šampaňské teklo proudem
Primátorka Adriana Krnáčová s neskrývanou radostí hraničící s dojetím při porození dítětě potvrdila asi stovce přítomných novinářů na improvizovaném tiskovém prohlášení před pražským magistrátem, že dnešek je první den bezproblémového fungování Opencard. Osudným momentem bylo zprovoznění poslední z 32 avizovaných funkcí respektive aplikací. Zpravodajové největších zahraničních redakcí posílali na titulní strany svých domácích plátků rozsáhlé zpravodajství přímo z místa. Namátkou vyzdvihujeme volně přeložené titulky: The New York Times: „Praha jako město karetních zázraků“, Süddeutsche Zeitung: „Bémův úspěch ho může katapultovat až na Hrad“.
Při závěrečných dotazech na primátorku už začínala na poslední chvíli oznámená oslava. Pozvaní byli všichni, kteří byť tím nejmenším přispěli k dokonalosti karty jako takové či systému, na kterém funguje. Podle jednoho účastníka (redakce jeho jméno zná) byl největší stůl rezervován pro magistrátní činitele. V čele bylo místo právě pro čtyři primátory Pavla Béma, Bohuslava Sobotku, Tomáše Hudečka a Adrianu Krnáčovou, již byli ve funkci při budování. Druhý největší stůl byl připraven pro firmu EMS a třetí pro Haguess. Podle našich informací zůstal právě posledně zmiňovaný stůl neobsazen.
Poslední slova primátorky za hnutí ANO na improvizované tiskové konferenci citovala snad všechna domácí média: „Dnešní den je jen malý krůček pro lidstvo, ale velký krok pro Pražany.“
Médiálním domů klesá čtenost
S koncem éry nefunkční Opencard přichází hladová doba českých novinářů. Největší problém Česka, který se ve svých nejčernějších dobách dal přirovnat k hrozbě konce světa, je u konce, a tak některé redakční týmy neprodukují tolik nových článků. Ve skupině MAFRA je úbytek 33,4 %, v domě Economia 27 %, u kritických blogerů dokonce 98,5 %. Navíc mediální domy pocítily odliv čtenářů, protože už je nezajímá, kolik licencí pro ně ještě zbývá. Kombinace obou je tak téměř smrtící, protože bez článků není kde zobrazovat reklamní bannery a bez čtenářů se ani zbytek článků nevyplatí psát. Proto se týmy na rychlo přeskupují a specializují. Očekáváme tak posilování týmů kritizující tunel Blanka a hnutí ANO.
V následující části přinášíme on-line bezprostřední reakce významných.
Miroslav Kalousek (TOP09): „Je samozřejmě známé, že TOP09 přispěla k dnešnímu dni mílovými kroky v době, kdy měla Praha primátora v našich barvách. Dále bych chtěl zdůraznit, že za některé neslavné věci nejsem zodpovědný, i když mi jsou přisuzovány se slovy 'Kalousek může za všechno'. Poslanecký klub TOP09 od začátku prosazoval, aby Opencard měla funkci automatické lustrace, ale oligarchizace naší společnosti byla silnější.“
Andrej Babiš (ANO): „Kalousek a spol. to tady rozkradli. Až teď se podařilo Opencard začlenit do týmu Kobra a využít všech jejich 32 funkcí k potírání daňových úniků, zvláště pak karuselových podvodů.“
Marta Semelová (KSČM): „Nedá se tvrdit, že by dnešek měl být tím momentem. Vím o minimálně třech lidech, kteří mají kartu zlomenou či nefunkční.“
Miloš Zeman: „Je každému známé, že zástávám konzistentní názor. Tělesně postižení by měli mít kartičku jiné než červené barvy s funkcí superrychlého odbavení, aby nebrzdili davy lidí spěchajících například do zaměstnání nebo normálních škol, kde už tak jsou jimi samotnými bržděni.“
Jiří Ovčáček (mluvčí prezidenta ČR): „Pan prezident si nemyslí, že by barva jiných než červených kartiček měla být předmětěm pro útok na jeho samotného. Klade naopak důraz na svobodnou volbu každého tělesně postiženého si vybrat jeho oblíbenou barvu, samozřejmě jinou než červenou.“
Pavel Bém: „Až dnes vidíme, že náklady vedoucí ke zdárnému konci jsou minimální, ba až zanedbatelné, když je vztáhneme k nesčetným funkcím a celospolečenskému prospěchu. Pokud by to šlo, pořídil bych si všechny karty.“
(Příspěvek je smyšlený. Zdroj úvodní fotografie: ČT24.cz)
Líbí se Vám tento příspěvek?
Udělejte autorovi radost a přispějte komentářem nebo o něm dejte vědět i ostatním.